Powrót

GuideU - narzędzie dla przewodników!

GuideU - narzędzie dla przewodników!

zdjęcie przedstawia zamek na Wawelu wieczorową porą
Aplikacja łącząca przewodników i turystów za pośrednictwem ich telefonu komórkowego. W guideU przewodnik może stworzyć trasę, która będzie dostępna dla turystę w smartfonie.

Jak pandemia dotknęła przewodników turystycznych

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w gronie największych ofiar pandemii i towarzyszących jej obostrzeń należy wskazać turystykę. W ankiecie Głównego Urzędu Statystycznego, ponad 70% przedstawicieli branży zadeklarowało, że skutki epidemii COVID 19 będą dla nich poważne. To więcej niż reprezentanci innych dziedzin życia objętych badaniem. W Polsce w okresie wakacyjnym liczba turystów korzystających w 2020 roku z obiektów noclegowych spadła o blisko 30% w stosunku do zeszłego roku. Jednak nie wszystkie województwa zostały dotknięte w ten sam sposób. W warmińsko-mazurskim praktycznie nie odnotowano różnicy w liczbie turystów, stosunkowo niewielkie spadki odnotowano również w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Dotkliwie za to dotknięte pandemią zostało województwo małopolskie gdzie w sierpniu przybyło aż 45% mniej turystów i tylko w województwie mazowieckim odnotowano gorszy wynik (50%).

Aplikacja na ratunek

Nie może dziwić więc fakt, że przedstawiciele branży szukają rozwiązań, które pozwalają przetrwać ten trudny okres. Jedynym z tych, które zyskuje na popularności wśród krakowskich, ale nie tylko, przewodników jest guideU.  guideU to platforma, dzięki której każdy przewodnik w prosty sposób może stworzyć swoją trasę, którą turyści będą mogli nabyć za pośrednictwem swojego telefonu komórkowego. Każdy zakup trasy to zarobek dla przewodnika. Brzmi skomplikowanie? Twórcy aplikacji zapewniają, że jest zupełnie odwrotnie.

-Wystarczy tylko pomysł na trasę i telefon komórkowy za pomocą którego przewodnik zrobi zdjęcia i nagra opowieść dla turystów – opowiada Maciej z guideU.  Następnie za pośrednictwem naszej platformy te materiały zmieniają się na trasę w której turysta znajdzie wskazówki jak dojść do omawianych miejsc oraz nagrania im poświęcone. Ważne jest to, że zwiedzanie z aplikacją jest całkowicie bezpieczne i nie generuje potrzeby  gromadzenia się. Wszystkim tym, którzy chcą oferować swoje trasy w guideU oferowane jest wsparcie w postaci materiałów szkoleniowych oraz dedykowanych opiekunów.

logotyp aplikacji GuideU

Koniec ery przewodników?

O rosnącą popularność aplikacji wśród przewodników turystycznych zapytaliśmy Mateusza Tomaszczyka, przewodnika z wieloletnim doświadczeniem, który w za jej pośrednictwem oferuje już trzy trasy: Stare miasto po „krakosku”, Nowa Huta – miasto w cieniu kombinatu, Dawno temu na żydowskim Kazimierzu.

-W obecnej sytuacji guideU to dla mnie jedyny sposób, aby móc oprowadzać turystów po moim ukochanym mieście i jeszcze zarabiać na tym pieniądze. Samo tworzenie tras jest równie proste co prowadzenie konta na Facebooku.

Pytany czy według niego aplikacje wkrótce zastąpią żywych przewodników, Mateusz odpowiada – Nie sądzę, dla mnie guideU to jedynie uzupełnienie oferty. Dzięki rozwiązaniu trafiam do osób, które z jakichś powodów nie chcą wynajmować przewodników lub preferują zwiedzać samemu a nie w grupie.

Nowy trend

Ten szczególny czas, którego obecnie doświadczamy generuje również nowe trendy, także w turystyce. Jednym z nich jest Staycation czyli spędzanie czasu wolnego w okolicach miejsca zamieszkania. Co to w praktyce oznacza dla małopolskich przewodników? Ich potencjalnymi klientami mogą zostać nie tylko przyjezdni, ale również mieszkańcy regionu, którym trzeba przygotować atrakcyjną ofertę. Tu również z pomocą przychodzi guideU, które oferuje funkcje grywalizacji. Mieszkańcy poznając nowe miejsca wykonują towarzyszące im zadania co tylko podnosi poziom emocji podczas zwiedzania. Szukającym inspiracji na trasy trochę bardziej alternatywne i ciekawe dla „turystów we własnym regionie” z Małopolski twórcy guideU polecają sprawdzenie działających już w aplikacji tras np. Spacer w chmurach po Ojcowskim Parku Narodowym czy Kraków szlakiem duchów, zjaw i alchemików.

Jak zacząć?

Informacje o aplikacji można znaleźć na jej kanale na Youtube czy stronie Facebook.com/aplikacjaguideU. Następnie jeśli uznamy, że chcemy zarabiać jako wirtualnym przewodnik należy zarejestrować się na stronie guideU.at, po czym otrzymamy komplet wskazówek jak stworzyć naszą pierwszą trasę.